16 Ocak 2013 Çarşamba

Boğaz hakkında her sey Saffet Emre

Karakoy: enginizasyondna kacan karahim yahudilerinden aliyor adini. yenicamii yapilinca ortan balat ve haskoye tasiniyorlar. galata koprusunden dort tane beyaz rus cati sapeli gorunuyor. tek bir tane turk ortodoks kilisesine mensup akle var, ereneron? ailesi. Liman oldugu icin kaptanlar icin genelev makamı. Viyana, Roma, Atina bankasi.
Vikingler Rus nehirlerinden inip bizans kızını kaçırıp Norveç kralı oluyor.
Kılıc Ali cami: okiali adli İtalyan esir, İnebahtı'da bir tek onun kanadı zarar görmüyor. Adi kılıc Ali oluyor camii yaptırıyor mimar Sinan'a 90 yaşındayken. Padisah tum denizler senin ne gerek var diyor deniz kenarına yaptırıyor yine de, Ayasofya'ya sevdiği icin ona benzettiriyor. Cervantes de esirlerden biri burdan esinlenip don kisotu yazmis. Yabancılar don kisot cami diyor.

Dolmabahce: korkular cok dik, herkes sultana saygısızlık etmesin diye. Ve tum salon simetrik. Mukayese salonu: 664 ampulle,
Sinanpasa cami: rustempasanin kardesi. condrada giderken turbe; seyh zafirin turbesi erturul tekkesi abdulhamidin ruhani danismani.
Yıldız sarayi: 406 m2 yıldız salede dunyanın en buyuk el halısı. Denizden gelecek tehlikelere karsi Abdülhamid yapiyor. Tiyatro var icinde ama kimsenpadishaa sirtini dönmemeyeceği icin hep tek izliyor. Yıldız sale misafirhane, saray ile arasında duvar var Beşiktaş'a inip gecmek gerekiyor.
Arkeoloji muzesinde karsi cikan osman Hamdi benim cesedimi çiğnemeniz lazim iskenderin lahidi almanlara vermeniz icin.
Çırağan: ceragan lale devrinde ışıklı demek. Uğursuz deniyor cunku türbeler varmis. İlk osmanli Meclisi. 4 milyon altın.
Hanedan ailesi oralarda yaşadığı icin feriye sarayları denir ama simdi okul olmuşlar.
Yahya efendi türbesi: Kanuni'nin sut kardesi, Kanuni'nin yüzüğü denize dusuyor uzulme deyip elini acıyor orda cikiyor. Denizcilerin azizi, rumlarınki ise aya nikola.
Esma Sultan: 1.abdulhamidin kizi, çok capkin ve çok canlar yakmış bir kadin. Kenize Murat torunu.
Hatice sultan amcası ve babasının çekişmelerine kurban oluyor. Abdülhamid bunu cirkin bir adamla evlendiriyor. Yan yalida naime sultan kuzeni yasiyor. Kuzeninin eşi kemalattin pasayi elde ediyor ve amcasından intikamını almis oluyor.

Tout evi: Japon tarzi ortakoydeki ev. Nazi almanyasından kacan Alman Atatürk'ün katafalkini hazırlamak icin Ankara'ya gidince soguk algınlığından oluyor. Hristiyan ama Edirne kapi şehitliğine gömülüyor.

Robert kolej kiz, bogazici unv erkek bolumu. İflas edince erkek kismi turk hükumetine veriliyor.

Arnavutköy kazıkli yol. En bastaki taş yapi fener rum patrikhanesine ait.
Misir konsolosluğu: hibe verilmek isteniyor fakat cumhuriyet donemi butun unvanlar kalkınca huukumet Mısırlı emine hanim diye yazinca sinirleniyor ve Mısır'a veriyor.
Hidiv kasri: havuzlu bölümün üstündeki vitraylari kirdiriyorlar iceri isik girsin diye.
Fethi ahmetpasa yalısı uskudar.
zeki pasa yalisi: 100 milyon dolarlık yalının sahibi komünist partinin kurucusu. Neslisah sultan da burda doğmuş, kopru altinda.
Şehzade burhanettin yalısı: 65 odalı, en pahali 10 bina arasında dunyada.
Kont ostrolog yalısı koc'un yalısı kirmizi yalılar.
27 Sabancı. 5 Yalcın Sabancı'nın. BosphorosSA.
Arap cami: restorasyonunda son yemek tablosu cikmis 13 metre. Ama kapatılmış, endulusten kacan Arapların kiliseden çevirdiği.
Restitussyon: yeni bastan inşaa.

yeni camii: padisah anneleri yapiyor yapimi cok uzun, mimar sinanin ogrencisi 6 serefe 6 muezzin ayni anda.

zafer camii: ikinci mahmutun yenicerilere karsi zaferiylenyapiliyor.


Erguvanın gercek adı Hz. İsa ihane eden havarinin kendini erguvan ağacına asmasından, ağacından uyanıp rengini değişmesinden gelir. 10-15 Nisan gibi baslar. Bizansta ozel midyelerden elde ediliyor.
Özgürlük heykeli aslinda the light of asia. Fransızlara eyfelin yapan kisiye yaptırılıyor suveys kanalı icin. Ama pagan inancı diye vazgeçiliyor.

Rumeli hisarı: 4 ayda 3 bin asker çalışarak. Her kule kuleyi yapan askerin adini yaptırıyor.
Cenevizlilerin cok kalesi var koloni halinde yasıyorlar Bizans'tan izin alıyorlar.
Marmaray: yenikapida 37 tane tarihi gemi bulundu, 3 tanesi yüküyle batmis. 8bin yil once insanlar yasiyormus.
Toplam 600 yali var 366 tanesi tarihi. Aslinda yalıların cogu yazlık sefaretler, aslinda buyuk elçilikler pera bölgesindeydi.

Recaizade Mahmut Ekrem yalısı hidiv kasriyla lambalarda anlasiyr deniyor. 2. Abdülhamid donemi cok fazla muhabirlik oldugu icin sikayet ediliyor taşınıyor.

Hüber kosku: yasak askı bilen Medine'ye sus payi.
Şerifler kosku: mekke serifi İngilizlerle işbirliği yapiyor.
Afif Ahmet pasa yalısı: eski askı memnu pera Palas

Koprulu yalısı, Boğaz'ın en eski yalısı karlofca imzalandığı yer.
Yol yalısı, sahil yalısı, lebi derya, deryanın dudağı deniz ustunde demek.
Kitap: boğaz hakkında her sey. 3. Napolyon'un esi ile Abdülaziz arasında ask. Mavi sutunlu saray kitabi.
Huber kosku, cumhurbaskanligi kosku. Abdülaziz ile Napolyon'un esinin askını bilen nedimesine sus payı olarak veriyor.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder